Pozdravljeni,
objavljam prve zimske utrinke po obisku Pohorja in Krvavca na začetku decembra, kar sem nazadnje objavil. Sredi decembra je bilo toplo in suho zimsko vreme z velikim številom jasnih dni. Teden za obiski Krvavca in Pohorja sem se za vikend ponovno odpravil v gore. V soboto sem ponovno obiskal Ciprnik, tokrat sem se povzpel s Planice, v nedeljo pa sem šel na ogled biatlonskih tekem za svetovni pokal na Pokljuko, pred tem pa sem skočil še na Viševnik.
V soboto sem torej dan preživel v Gornjesavski dolini. Zjutraj sem se z avtobusom zapeljal do Rateč. Tam sem se najprej sprehodil skozi meni najljubše naselje v Sloveniji in najprej šel proti smučišču Macesnovec. Tam je ena proga dobrih 300 m nadmorske višine z dvosedežnico, ki pa zadnjih nekaj sezon ni obratovala. Se mi pa zdi to zelo lepa proga. Tam je decembra tudi čez dan ne posije sonce, zato se sneg dobro obdrži. Tudi tokrat je na delu proge ostala tanka snežna odeja, predvsem v spodnjem delu, saj so tam ponoči temperature vseskozi pod ničlo. Tam sem se povzpel do zgornjega dela smučišča in nazaj. Nato sem se po dolini ob Ratečah odpravil proti Planici. Ta dan sem bil v Planici prvič po otvoritvi nordijskega centra. Ta je res lepo urejen in lahko smo res ponosni na to, kar imamo sedaj v Planici, saj so tam res odlični pogoji za nordijsko smučanje. Tokrat sicer naravnega snega praktično ni bilo, sploh nad dnom doline, so pa že uspeli najpomembnejše skakalnice za trening, počasi pa so začeli dovažati narejen umetni sneg tudi na tekaške proge. Tako so lahko ta teden (teden po tem ko sem bil tam) izvedli državno prvenstvo tako skakalcev, kot tudi kombinatorcev, saj so v zadnjih dnevih uspeli pripraviti krajši krog na prostem. Na prostem omenjam zato, ker je seveda ob progah tudi notranji tunel, kjer vzdržujejo tunel s krajšimi progami vse leto. V Planici je bilo na lepo sončno soboto tudi veliko obiskovalcev, ki so prišli na sprehod (nekateri le do nordijskega centra, drugi tudi do Tamarja) in si tudi ogledat nov nordijski center. Sam sem se malo razgledal okli, nato pa začel vzpon na Ciprnik. Pot se začne na robu doline v bližini Doma Planica ob tekaških progah. Je pa začetek poti sedaj ob prenovi območja nekoliko zabrisan in težko natančno opišem, kje se pot začne, saj sprva zgleda kot nek hudourniški kanal, a že po nekaj metrih to postane lepa pot. zdi se mi, da so se je začetek poti zabrisal ravno ob prenovi območja, kjer urejali tudi zemeljsko površino in proge. verjetno se bo začetek poti postopoma na novo oblikoval nekaj metrov stran od prejšnjega.
Pogled s spodnjega dela smučišča Macesnovec na Rateče (desno) in okolico.
Travniki Gornjesavske doline pri Ratečah s pogledom proti zahodu (prva slika, v ozadju na sredi tudi Višarje) in vzhodu (druga slika).
Pogled na Rateče in okolico z začetka Planice.
Pot se kmalu začne vzpenjati po strmem gozdnem pobočju, ki pa je precej odprto. Pot poteka tudi blizu skalnatega dela pobočja strme hudourniške grape, zato vmes pogosto prihaja tudi iz gozda bolj na odprto, kjer raste več rušja in macesnov.Pot je približno na zahodnem oziroma severozahodnem pobočju, zato je dopoldne predvsem pozimi večinoma v senci, popoldne pa je obsijana s soncem. Sprva pogosto prihaja na odprte konce in na enem izmed teh mest stoji tudi manjša hišica, ki jo uporabljajo predvsem snemalci ob tekmah svetovnega pokala in podobnih prireditvah. Od tam je res fantastičen in čudovit razgled na nordijski center in njegov planiški okoliš. V zgornjem delu pot preide na gozdna severna pobočja zahodnega konca Vitranca severno od Ciprnika. Ta pozimi v zgornjem delu poti večino dneva zakriva sonce. Nato se pot kmalu priključi tisti po grebenu Vitranca malo pred začetkom zaključnega vzpona na Ciprnik. Omenjena pot do tja je pogosto relativno ozka, je pa v tem času pa vzpon ovira več podrtih dreves preko poti, ki so verjetno posledica zelo snežene zime izpred treh sezoni, morda malo tudi tiste izpred štirih. Na vrh sem prispel okrog pol dveh, zato je bil dan že v popoldnevu. Na vrhu je bilo ponovno mirno in spokojno, zelo toplo, razgledi pa so bili zares izjemni, saj je bilo povsem jasno, le nekaj oblakov je bilo nad delom avstrijskih Alp. Tudi videlo se je precej daleč, saj je bil zrak v višjih legah precej čist, kot pogosto pozimi. Prikazala pa se je na vrhu tipična slika letošnjega (oz. lanskega) decembra, saj vse naokoli tudi v Alpah na severu in zahodu ni bilo ne duha ne sluha o snegu. Res nenavaden pogled za december. Nekaj malega snega v zaplatah je bilo le v senčnih legah osoj visokogorja, predvsem v kakih grapah in pa seveda v senčnih delih dolin. Poleg tega je v daljavi izstopalo nekaj smučišč, kjer so se videli beli pasovi umetnega snega, na primer Višarje in pa Planica, kjer so bile skakalnice in manjši del tekaškega centra pokriti z umetnim snegom. Z vrha se je tudi lepo videlo, kako Ponce decembra popoldne mečejo senco ravno na Rateče. Na glavno križišče pade senca že kmalu po pol drugi uri, v notranjosti naselja okoli dveh, v zgornjem delu pa okrog pol treh. Sicer je območje Rateč predvsem v zimskem času oz. hladni polovici leta precej sončno, tam je takrat število jasnih ali pa vsaj pretežno jasnih dni zelo veliko in je med največjimi v Sloveniji. Precej redka je tudi megla ali nizka oblačnost. Vendar na številu sončnih ur to ni tako izrazito, ker decembra v centru vasi sonce sije le dobre štiri ure, čeprav je ta vrednost še vedno me višjimi v Sloveniji.
Prvi del vzpona s Planice na Ciprnik skozi odprt gozd.
Hišica nad Planico, namenjena predvsem snemalcem.
Pogledi s hišice Proti Ratečam, na drugi sliki približano.
Pogled s hišice na nordijski center, na drugi sliki nekoliko približano.
Pogled s hišice na Ponce.
Nadaljevanje poti po robu pobočja nad hudourniško grapo skozi odprt gozd.
Pogled s poti na ostenje Ciprnika.
Na vrhu Ciprnika.
Pogled s Ciprnika proti Ratečam in okolici ob prihodu na vrh (prva slika) in pred odhodom (druga slika)
Pogled s Ciprnika proti vzhodu na Karavanke v ozadju.
Pogled s Ciprnika na Vitranc.
Pogled s Ciprnika na Martuljško skupino.
Pogled s Ciprnika proti jugu, v ozadju Prisank.
Pogled s Ciprnika proti Poncam.
Po nekaj počitka sem se odpravil naprej proti Domu na Vitrancu. Časa sem imel dovolj, saj v soboto popoldne avtobus, ki med tednom vozi vsako uro, dvakrat vmes ne vozi, sam pa sem izbral kasnejšo varianto. Tudi hoja čez Vitranc je bila prijetna, čeprav sem bil že rahlo utrujen. Na vrhu Vitranca je bilo tudi nekaj zimskega vzdušja, saj je tam ostala ena zaplata snega. Med hojo čez Vitranc sem lahko opazoval, kako je sonce zahajalo nad Gornjesavsko dolino. Ob prihodu k Domu na Vitrancu je bila ura že skoraj tri in sonce je že sijalo nizko nad obzorjem, doline pa so bile večinoma še v senci. Od tam so bili res lepi pozno popoldanski razgledi naokoli. Avtobus v Podkorenu sem imel 15 minut čez štiri, sem upal, da bom lahko ujel tudi sončni zahod na Vitrancu. To se je tudi zgodilo, saj je sonce zašlo ravno nad Jalovcem, zato je zašlo nekoliko prej. Ob zahajanju sonca je bilo zares prečudovito, ko so se gore začele ovijati v rožnato barvo. Tudi pri Domu na Vitrancu je bilo nekaj zaplat snega, še več pa na smučarski progi z vrha Vitranca, predvsem v zgornjem delu. Po sončnem zahodu sem me je čakal le še spust v Podkoren. Pred tem sem se nekoliko ogrel, saj sem tudi na pri domu počival nekaj časa. Na začetku sem šel kar po progi po snežni zaplati, ko pa te ni bilo več pa sem se preusmeril na planinsko pot, ki je bila kopna. V spodnjem delu nad zgornjo postajo štirisedežnice pa sem imel priložnost iti čez še eno nekoliko manjšo zaplato. Po prihodu do zgornje postaje štirisedežnice sem se spustil kar po smučišču, ki je bilo v tem delu še zaprto, saj naravnega snega ni bilo, umetnega pa jim še ni uspelo narediti dovolj. Ker je bil na smučišču sneg, sem lahko spustil precej hitro, čeprav je bil sneg zaradi negativnih temperatur zjutraj v spodnjem delu in ker je proga decembra vres dan v senci, precej trd. Podlaga je bila mehkejša, kjer je na smučišču ostalo še nekaj malega naravnega snega. Konec novembra sem spust opravil v dobrih 12 minutah, tokrat pa sem zaradi trše podlage potreboval kako minuto več. Ob prihodu v Podkoren sem se hitro odpravil proti avtobusni postaji in zelo zadovoljen v času sončnega zahoda zaključil prekrasen dan. Bilo je prisotne nekaj utrujenosti, a je ostalo še dovolj energije za prihodnji dan.
Nekaj zimske kulise na vrhu Vitranca. Na drugi sliki v ozadju Martuljška skupina.
Prihod k Domu na Vitrancu.
Pogled na Martuljško skupino izpred Doma na Vitrancu. Prva slika ob prihodu, druga pa pred odhodom.
Nekaj zimske kulise na osojni strani za domom.
Pogled z doma na Kranjsko Goro, ki je bila že v senci.
Zahajajoče sonce na Domom na Vitrancu.
V nedeljo pa sem se odpravil na Pokljuko. To je bilo v tednu, ko je Pokljuka gostila tekem za svetovni pokal v biatlonu. V nedeljo sta bili na sporedu zadnji tekmi s skupinskim startom. Odšel sem tudi na ogled tekem, ker pa smo na Pokljuko prišli že dovolj zgodaj, sem pred tem skočil še na Viševnik. Zjutraj sem prispel z avto do Bleda, kjer smo parkirali. Od tam nas so nas posebni avtobusi namenjeni navijačem odpeljali na Pokljuko, kamor smo prispeli kaki dve uri pred startom moške tekme. Bilo je ponovno krasno jasno in sončno vreme, zrak pa je bil predvsem v višjih legah izredno čist. Takoj ob prihodu na Pokljuko sem se odpravil na Viševnik. Izbral sem klasično pot proti smučišču Viševnik nad Rudnim Poljem. Potem v spodnjem delu pot poteka po smučišču (nekaj metrov lahko tudi skozi gozd ob smučišču). Kasneje nadaljuje po grapi nad smučiščem, dokler ne pride do manjše kotlinice pod Viševnikom na višini cca. 1700 m, kjer se za krajši čas poravna. Na vrhu grape smreke postopno zamenjajo macesni, na območju kotlinice prevladuje macesnov gozd z rušjem. Ta ima nad Pokljuko na višini med približno 1700 in 1800 m kar izrazit pas, kjer uspeva. Od tam se vzpne na greben pod vršnim pobočjem Viševnika, ki se zaključi z Vrhom Plesišče, visokim okoli 1800 m. Oddaljen je le nekaj metrov od poti. Je pa porasel z rušjem zato je težko dostopen, kadar ni snega. Ko pa ga je dovolj, kar je lahko tudi že decembra, pa je to le nekaj 10 metrov dolg ovinek, ki ponudi izjemne razglede že pod vrhom Viševnika. Tokratni december je bil žal eden tistih, ko dostop še ni bil mogoč. Če so na vrhu Viševnika razmere zahtevne, je že to lahko lep končni cilj s 450 metri vzpona z Rudnega polja. Na tak sončen dan je bila hoja res prijetna, večje utrujenosti pa ni bilo čutiti, saj je sonce dajalo dovolj energije. Od Plesišča me je čakala le še pot po grebenu skozi rušje (macesni tam ne tvorijo več gozda, je le nekaj posameznih v spodnjem delu) in Vršno pobočje. Rušje se konča na vršnem pobočju na višini okoli 1900 m, kjer se kar naenkrat konča, višje pa je le še travnato pobočje. Takrat veš, da je do vrha le še malo, najprej pot po vršnem pobočju na vršni greben, potem pa le še kakih 75 metrov vzpona po vršnem grebenu.
Prihod na rušnati greben pri Plesišču.
Pogled na Viševnik izpred Plesišča. Z vrha Plesišča je lepši pogled, a ta tokrat žal ni bil dostopen, ker ni bilo snega.
Prihod pod vršno travnato pobočje Viševnika.
Pogled z vršnega travnatega pobočja, v ozadju Spodnje Bohinjske gore.
Vrh je z vzhoda kar izrazit, saj je zadnjih nekaj metrov spet bolj strmih in se rahlo dviga nad vršni greben. Ko sem prispel na vrh so me pričakali res izjemni razgledi. Videlo se je perfektno na vse strani, na nebu praktično ni bilo niti oblačka. Bil je torej tipičen miren zimski dan v gorah, manjkal je le sneg. Na vrhu je bilo zelo toplo, znatno topleje kot na Pokljuki, kjer se tudi ob inverziji zadržuje hladnejši zrak in so predvsem noči še vedno dokaj hladne ali mrzle. Z vrha je krasen pogled na celotno Pokljuko in v ozadju na Jelovico, na vzhodu proti Debeli Peči, na severu proti Malem Draškem vrhu, Rjavini in Triglavu, proti zahodu na Veliki Draški vrh, Tosc in Ablanco, na jugu pa na Spodnje Bohinjske gore. Bohinj se vidi bolj malo, večina ga je skritega za Pokljuko. Med Debelo Pečjo in Rjavino se v ozadju lepo vidi tudi Kepa, dolina Krme pa je prav teko skrita pod gorami. Ne manjkajo pa niti pogledi na vzhodu na Stol in preostale osrednje Karavanke ter Kamniško Savinjske Alpe. Tudi tokrat ob pogledu z vrha ni bilo ne duha ne sluha o snegu, nekaj ga je ostalo le na Pokljuki. Viševnik je pozimi eden najbolj obiskanih vrhov, še posebej dvatisočakov v naših Alpah. Vzpona z Rudnega polja nanj je 700 metrov. Ker je to zaradi zadostne višine Rudnega polja relativno kratek vzpon, je primeren tudi za jutranji ali popoldanski obisk pred ali po službi. Vzpona je za običajnega pohodnika kaki dve uri, za kondicijsko bolj pripravljene pa kako uro. Toliko sem potreboval ta dan tudi sam. Tudi ta dan je bilo na Viševniku nekaj obiskovalcev, se je pa verjetno poznal biatlon na Pokljuki, saj bi jih na tak dan v nasprotnem primeru bilo bistveno več. V tem primeru bi verjetno veliko težje prišlo do trenutka, ko sem bil na vrhu nekaj časa tudi sam. Na vrhu se je tudi dobro slišalo dogajanje na Rudnem polju. To mi je dalo vedeti, da se bo moška tekma kmalu začela in se bom moral vrniti. Za spust sem potreboval manj kot pol ure. Dobro kondicijsko pripravljeni ga lahko opravijo tudi v manj kot 20 minutah, tudi tisti slabše pripravljeni, ki nimajo težav s hojo navzdol so lahko v kaki uri na Rudnem polju. Tudi spust je bil v toplem sončnem vremenu pravi užitek. V jasnem sončnem vremenu imam med hitrim spustom z gora včasih občutek, kot da sem dobil krila in se v letu spuščam proti dolini. Ob prihodu na Rudno polje sem sicer zamudil start in prvi del moške tekme, ujel pa sem še drugi del. Letos žal našim biatloncem ni šlo vse po načrtih, ampak tudi taki dnevi pridejo, po pa v naslednjih sezonah spet boljše. Od naših je na tej tekmi nastopil Klemen Bauer, ki pa je na Pokljuki dobro opravil s svojimi nastopi, še posebej glede na bolezen, ki ga je pestila pred sezono. Po koncu moške tekme sem se še nekoliko sprehodil po Pokljuki, potem pa si ogledal še žensko tekmo. Na Pokljuki je v dolinicah in nižjih delih planote še vedno ostalo nekaj novembrskega snega, ki pa ga ni bilo več že takoj ob dvigu nekaj metrov višje. Tako ga je bilo na Rudnem polju nekaj naravnega le ravnini, že takoj ob vznožju okoliških vzpetin pa ga ni bilo več. Po koncu ženske preizkušnje sem zaključil prelep dan in se za avtobusom vrnil na Bled, kjer sem videl zahod sonca, potem pa se v prelepi vožnji po sončnem zahodu vrnil domov.
Prihod pod vrh Viševnika in izrazita vršna gmota.
Na vrhu Viševnika.
Pogled z vrha Viševnika proti Debeli Peči.
Pogled z vrha na Kepo.
Pogled z vrha na Triglav.
Pogled z vrha proti zahodu na Triglav, Veliki Draški vrh in Tosc.
Pogled z vrha proti jugozahodu. V ospredju desno Ablanca, v Ozadju pa spodnje Bohinjske gore.
Pogled z vrha proti jugu. Sonce je bilo praktično najvišje na obzorju, saj se je ura bližala poldnevu, a Decembra je tudi to relativno nizko. V ozadju Spodnje Bohinjske gore.
Pogled z vrha na Pokljuko.
Pot na Pokljuki kilometer stran od Rudnega polja v smeri proti Uskovnici, kjer je obrat biatlonskega dela prog. Pogled v smeri proti Rudnem polju. Edini pravi sneg je bil tokrat umeten na progi desno.
Tako sem v teh dveh dneh obiskal dva zelo lepa razglednika v naših Alpah. Zimskega vzdušja ni bilo pravega, zato pa so bili razgledi res fantastični in tako sem lahko s tem vikendom res zadovoljen.
Do prihodnjič, Aljaž
ponedeljek, 18. april 2016
četrtek, 14. april 2016
Čudovito pomladansko popoldne v Pševem (14.4.2016)
Pozdravljeni,
Smo na vrhuncu pomladi, ko so mnoga drevesa svetlozelena z mladimi listi, druga pa cvetijo. Zato je v teh dneh pomladna kulisa res enkratna.
Danes je dopoldne deževalo, prešla nas je hladna fronta. Popoldne pa se je zjasnilo, zrak je bil svež in čist in razgledi na okolico so bili res prekrasni. Objavljam nekaj slik z moje vasi Pševo, ki sem jih posnel na popoldanskem sprehodu. Bilo je res čudovito pomladansko popoldne.
Pogled izpod ceste pred Pševom proti jugu proti Planici, Sorškem polju in Polhograjskem hribovju v ozadju
Podoben pogled izpred spomenika pred vasjo Pševo. Sorško polje ni več vidno, bolje pa se vidi Planica v sredini.
Pogled na vzhodni greben Sv. Jošta z bližine spomenika.
Kmalu pa bom sestavil še nekaj objav pomladne kulise, ki sem jo oziroma jo še bom dokumentiral v teh dneh.
Do prihodnjič, Aljaž
Smo na vrhuncu pomladi, ko so mnoga drevesa svetlozelena z mladimi listi, druga pa cvetijo. Zato je v teh dneh pomladna kulisa res enkratna.
Danes je dopoldne deževalo, prešla nas je hladna fronta. Popoldne pa se je zjasnilo, zrak je bil svež in čist in razgledi na okolico so bili res prekrasni. Objavljam nekaj slik z moje vasi Pševo, ki sem jih posnel na popoldanskem sprehodu. Bilo je res čudovito pomladansko popoldne.
Pogled izpod ceste pred Pševom proti jugu proti Planici, Sorškem polju in Polhograjskem hribovju v ozadju
Podoben pogled izpred spomenika pred vasjo Pševo. Sorško polje ni več vidno, bolje pa se vidi Planica v sredini.
Pogled na vzhodni greben Sv. Jošta z bližine spomenika.
Kmalu pa bom sestavil še nekaj objav pomladne kulise, ki sem jo oziroma jo še bom dokumentiral v teh dneh.
Do prihodnjič, Aljaž
Planica (11.2.2016)
Pozdravljeni,
za nadaljevanje objavljanja letošnjih zimskih utrinkov bom najprej objavil utrinke z enega najlepših dni te zime v Planici. Lahko bi mu tudi naziv najlepši, a pustimo to, saj je to vedno res težko izbrati.
V četrtek, 11.2. sem se odpravil teč v Planico. En dan pred tem je snežilo, sledil pa je jasen in sončen. Bila je res fantastična zimska idila, pokrajina in drevesa, vse je bilo povsem zasneženo, že kar malo preveč kičasto. Potem ko je bila zima tudi v Ratečah do začetka februarja s snegom precej skromna, je teden pred omenjenim dnem končno padlo dobrih 5 cm snega, ki pa ga potem do začetka aprila ni pobralo, saj se je februarja le še nabiral. Ta dan ga sicer še ni bilo veliko, v Ratečah slabih 15 cm, v Planici kakih 20 cm, pa verjetno še nekaj več v Tamarju. Ko sem prišel v Rateče in izstopil iz avtobusa je bilo kot v pravljici. No taka je bila že vožnja po Gornjesavski dolini do Rateč. Najprej sem malo poslikal Rateče in okolico, potem pa sem se počasi odpravil proti Planici. Do tega dne sem se moral do Planice vedno odpraviti peš, ker ni bilo snega, tokrat pa sem prvič lahko prišel že do nordijskega centra na smučeh. Ratrak je prvič potegnil proge ravno takrat, do Planice je šel tik pred mano. Snega je bilo sicer še malo premalo za udoben tek, zato sem moral bolj pazljivo teči, tudi proge še niso bile utrjene.
Avtobusna postaja v Ratečah z Macesnovcem in Poncami v ozadju.
Pogled z avtobusne postaje proti centru Rateč s cerkvijo v sredini.
Začetek Rateč pri glavnem križišču z glavno gornjesavsko prometnico.
Pogled s križišča pred naseljem proti jugozahodu, v ozadju desno tudi Višarje.
Pogled s križišča pred naseljem proti vzhodu.
Pogled z začetka Rateč proti jugu s Poncami in Macesnovcem v ozadju.
Pogled z začetka ceste proti Planici proti zahodu čez občasno jezerce Ledine. Tokrat je bilo polno vode in povrhu zamrznjeno, kakor pogosto pozimi.
Pogled na Rateče s parkirišča pri Ledinah.
Pogled proti Ratečam s poti proti Planici. Prva slika s ceste, druga slika z zahodne strani ceste in tretja proge naprej proti Planici.
Pogled s proge naprej po Planici. Sredi prve slike cesta, sredi druge pa v ozadju Ponce, sredi tretje pa Mojstrovke.
Še večja pravljica pa je sledila, ko sem prišel do nordijskega centra. Sonce je sijalo nad sneženo kraljico, ki si je ta dan prav gotovo zaslužila ta naziv. Proge so bile tam seveda lepše, ker so bile urejene že od decembra, v celoti pa od začetka januarja. Urejen je bil krog v dolžini 2 km, po katerem sem večkrat tekel že od sredine januarja. Ratrak, ki je potegnil proge iz Rateč do Planice, je šel tudi v Tamar, vendar pa je bilo snega žal premalo za varen tek tja. To mislim predvsem z vidika smuči, ki bi se prav gotovo precej poškodovale, saj je bilo zvoženega suhega snega tako malo, da bi smuči neprestano drgnile ob kamenje. Poleg tega je pred začetkom minulega sneženja deževalo in je s proge spralo še tistih nekaj malega snega, kot ga je pred tem bilo, tako da je novozapadli suh sneg padel praktično na kopno progo. Nekaj metrov sem sicer poskusil se zapeljati v to smer, vendar sem hitro ugotovil da bom moral obrniti, nazaj sem šel celo peš. Tako sem se ta dan še moral zadovoljiti s tistim krogom v Planici, vendar še vedno je bilo fantastično teči na tak čudovit dan. Že naslednji dan je ponovno snežilo, potem pa čez nekaj dni spet, tako da sem podobno idilo še dočakal tudi v Tamarju.
Tekaški stadion v Planici s skakalnicami v ozadju.
Pogled z začetka sveže urejene proge z nordijskega centra proti Tamarju s Poncami v ozadju. Meni osebno eden najlepših pogledov v Planici in prav tako ena najlepših fotografij tega dne. Ta del prog v bistvu sodi še pod proge nordijskega centra, vendar do tega dne še niso bile v celoti urejene, ker ni bilo naravnega snega.
Pogled z nordijskega centra proti Ratečam (te se od tam ne vidijo) in Karavankam v ozadju.
Teka v Planici sem se lotil podobno kot vse dni, dokler je bil urejen samo ta krog. Najprej sem naredil dva kroga za ogrevanje, ko sem vmes tudi poslikal to idilo. Nato sem naredil še nekaj stopnjevanj in potem 10 krogov na polno in sicer tako, da sem tempo poskušal sčasoma stopnjevati. Za konec sem naredil še krog za iztekanje. Kljub vsemu naporu je bil tek na ta dan res pravi užitek. Niti nisem bil pretirano utrujen ali izčrpan, ko sem se zdihal, saj me je sonce ves čas polnilo z dodatno energijo. Krog je lepo zasnovan. Iz tekaškega stadiona se proga najprej spusti proti domu CŠOD Planica, kjer naredi ovinek in zavije nazaj proti stadionu. Pri stadionu sta dva mosta za vhod in izhod, pod katerima pride proga nazaj proti stadionu. Potem se lahko preko ovinka vrne na stadion, ali pa nadaljuje še v krajši vzpon v zgornji del kroga. Tam potem z vrha proga zavije na ovinek proti Ciprniku in se spusti nazaj proti domu CŠOD, vmes pa v ostrem, najtežjem ovinku zavije nazaj preko mostu na stadion. Krog sem sicer nekoliko podaljšal za kakih 300 metrov tako, da sem najdaljši vzpon pretekel dvakrat, saj sem vključil še ovinek pri vzponu, ki v klasičnem krogu izostane. Ko je zapadlo dovolj naravnega snega, pa so prelet prog nekoliko razširili in podaljšali v dokončno podobo prog nordijskega centra. O tem pa več v naslednjih objavah.
Spodnji del kroga v smeri nazaj proti pobočjem Ciprnika (zgornja) in naprej proti pobočjem Ponc in Macesnovca (spodnja slika)
Spodnji del kroga s Poncami v ozadju.
Zgornji del kroga s pogledom navzdol proti vznožju Ciprnika proti severovzhodu (zgoraj) in proti pobočjem Ciprnika na jugovzhodu (spodaj).
Zgornji del kroga na ovinku pod Ciprnikom s pogledom proti vznožju Ciprnika proti vzhodu (zgoraj) in proti letalnici v ozadju proti zahodu (spodaj).
Pogled z ovinka pod Ciprnikom proti Poncam.
Pogled z vzpona izpod vrha kroga nad stadionom proti Poncam.
Center tudi v terminu med tednom vedno obiščejo obiskovalci (bodisi turisti, pohodniki, tekači, šole, pa še kdo bi se našel), pogosti so tudi tečaji teka na smučeh, vedno pa se odvijajo tudi treningi smučarskih skokov. Na ta moderen in res prelep center smo tako zares lahko ponosni. Ob končanem teku je nekaj snega že padlo z dreves, temperatura pa je bila prav prijetna, v bistvu idealna za februarski zimski dan. Tako sem se ves vesel in navdušen lahko odpravil nazaj proti Ratečam. Nazaj grede sem šel peš, saj zaradi premalo naravnega snega nisem upal tvegati, da bi pri spustu s Planice morebiti povozil kak kamen in si poškodoval smuči. Rateče so moje najljubše naselje v Slovenije s prelepim okolišem (tudi Kranjsko Goro in Gozdom Martuljkom), ki omogoča res obilo različnih aktivnosti v vseh letnih časih, pa tudi samotnih in prelepih kotičkov v naravi ne manjka. Tam se počutim zares domače in v prihodnosti si želim tam tudi ustvariti svoj dom. Zato se včasih ob prihodu počutim kot bi prišel domov in ob odhodu, kot da bi šel z doma. Zato se včasih ob prihodu počutim kot bi prišel domov in ob odhodu, kot da bi šel z doma. S tem dnem pa sem bil še posebej zadovoljen in sem se z veseljem kmalu vrnil na naslednji tek po pravljični pokrajini.
Do prihodnjič, Aljaž
za nadaljevanje objavljanja letošnjih zimskih utrinkov bom najprej objavil utrinke z enega najlepših dni te zime v Planici. Lahko bi mu tudi naziv najlepši, a pustimo to, saj je to vedno res težko izbrati.
V četrtek, 11.2. sem se odpravil teč v Planico. En dan pred tem je snežilo, sledil pa je jasen in sončen. Bila je res fantastična zimska idila, pokrajina in drevesa, vse je bilo povsem zasneženo, že kar malo preveč kičasto. Potem ko je bila zima tudi v Ratečah do začetka februarja s snegom precej skromna, je teden pred omenjenim dnem končno padlo dobrih 5 cm snega, ki pa ga potem do začetka aprila ni pobralo, saj se je februarja le še nabiral. Ta dan ga sicer še ni bilo veliko, v Ratečah slabih 15 cm, v Planici kakih 20 cm, pa verjetno še nekaj več v Tamarju. Ko sem prišel v Rateče in izstopil iz avtobusa je bilo kot v pravljici. No taka je bila že vožnja po Gornjesavski dolini do Rateč. Najprej sem malo poslikal Rateče in okolico, potem pa sem se počasi odpravil proti Planici. Do tega dne sem se moral do Planice vedno odpraviti peš, ker ni bilo snega, tokrat pa sem prvič lahko prišel že do nordijskega centra na smučeh. Ratrak je prvič potegnil proge ravno takrat, do Planice je šel tik pred mano. Snega je bilo sicer še malo premalo za udoben tek, zato sem moral bolj pazljivo teči, tudi proge še niso bile utrjene.
Avtobusna postaja v Ratečah z Macesnovcem in Poncami v ozadju.
Pogled z avtobusne postaje proti centru Rateč s cerkvijo v sredini.
Začetek Rateč pri glavnem križišču z glavno gornjesavsko prometnico.
Pogled s križišča pred naseljem proti jugozahodu, v ozadju desno tudi Višarje.
Pogled s križišča pred naseljem proti vzhodu.
Pogled z začetka Rateč proti jugu s Poncami in Macesnovcem v ozadju.
Pogled z začetka ceste proti Planici proti zahodu čez občasno jezerce Ledine. Tokrat je bilo polno vode in povrhu zamrznjeno, kakor pogosto pozimi.
Pogled na Rateče s parkirišča pri Ledinah.
Pogled proti Ratečam s poti proti Planici. Prva slika s ceste, druga slika z zahodne strani ceste in tretja proge naprej proti Planici.
Pogled s proge naprej po Planici. Sredi prve slike cesta, sredi druge pa v ozadju Ponce, sredi tretje pa Mojstrovke.
Še večja pravljica pa je sledila, ko sem prišel do nordijskega centra. Sonce je sijalo nad sneženo kraljico, ki si je ta dan prav gotovo zaslužila ta naziv. Proge so bile tam seveda lepše, ker so bile urejene že od decembra, v celoti pa od začetka januarja. Urejen je bil krog v dolžini 2 km, po katerem sem večkrat tekel že od sredine januarja. Ratrak, ki je potegnil proge iz Rateč do Planice, je šel tudi v Tamar, vendar pa je bilo snega žal premalo za varen tek tja. To mislim predvsem z vidika smuči, ki bi se prav gotovo precej poškodovale, saj je bilo zvoženega suhega snega tako malo, da bi smuči neprestano drgnile ob kamenje. Poleg tega je pred začetkom minulega sneženja deževalo in je s proge spralo še tistih nekaj malega snega, kot ga je pred tem bilo, tako da je novozapadli suh sneg padel praktično na kopno progo. Nekaj metrov sem sicer poskusil se zapeljati v to smer, vendar sem hitro ugotovil da bom moral obrniti, nazaj sem šel celo peš. Tako sem se ta dan še moral zadovoljiti s tistim krogom v Planici, vendar še vedno je bilo fantastično teči na tak čudovit dan. Že naslednji dan je ponovno snežilo, potem pa čez nekaj dni spet, tako da sem podobno idilo še dočakal tudi v Tamarju.
Tekaški stadion v Planici s skakalnicami v ozadju.
Pogled z začetka sveže urejene proge z nordijskega centra proti Tamarju s Poncami v ozadju. Meni osebno eden najlepših pogledov v Planici in prav tako ena najlepših fotografij tega dne. Ta del prog v bistvu sodi še pod proge nordijskega centra, vendar do tega dne še niso bile v celoti urejene, ker ni bilo naravnega snega.
Pogled z nordijskega centra proti Ratečam (te se od tam ne vidijo) in Karavankam v ozadju.
Teka v Planici sem se lotil podobno kot vse dni, dokler je bil urejen samo ta krog. Najprej sem naredil dva kroga za ogrevanje, ko sem vmes tudi poslikal to idilo. Nato sem naredil še nekaj stopnjevanj in potem 10 krogov na polno in sicer tako, da sem tempo poskušal sčasoma stopnjevati. Za konec sem naredil še krog za iztekanje. Kljub vsemu naporu je bil tek na ta dan res pravi užitek. Niti nisem bil pretirano utrujen ali izčrpan, ko sem se zdihal, saj me je sonce ves čas polnilo z dodatno energijo. Krog je lepo zasnovan. Iz tekaškega stadiona se proga najprej spusti proti domu CŠOD Planica, kjer naredi ovinek in zavije nazaj proti stadionu. Pri stadionu sta dva mosta za vhod in izhod, pod katerima pride proga nazaj proti stadionu. Potem se lahko preko ovinka vrne na stadion, ali pa nadaljuje še v krajši vzpon v zgornji del kroga. Tam potem z vrha proga zavije na ovinek proti Ciprniku in se spusti nazaj proti domu CŠOD, vmes pa v ostrem, najtežjem ovinku zavije nazaj preko mostu na stadion. Krog sem sicer nekoliko podaljšal za kakih 300 metrov tako, da sem najdaljši vzpon pretekel dvakrat, saj sem vključil še ovinek pri vzponu, ki v klasičnem krogu izostane. Ko je zapadlo dovolj naravnega snega, pa so prelet prog nekoliko razširili in podaljšali v dokončno podobo prog nordijskega centra. O tem pa več v naslednjih objavah.
Spodnji del kroga v smeri nazaj proti pobočjem Ciprnika (zgornja) in naprej proti pobočjem Ponc in Macesnovca (spodnja slika)
Spodnji del kroga s Poncami v ozadju.
Zgornji del kroga s pogledom navzdol proti vznožju Ciprnika proti severovzhodu (zgoraj) in proti pobočjem Ciprnika na jugovzhodu (spodaj).
Zgornji del kroga na ovinku pod Ciprnikom s pogledom proti vznožju Ciprnika proti vzhodu (zgoraj) in proti letalnici v ozadju proti zahodu (spodaj).
Pogled z ovinka pod Ciprnikom proti Poncam.
Pogled z vzpona izpod vrha kroga nad stadionom proti Poncam.
Center tudi v terminu med tednom vedno obiščejo obiskovalci (bodisi turisti, pohodniki, tekači, šole, pa še kdo bi se našel), pogosti so tudi tečaji teka na smučeh, vedno pa se odvijajo tudi treningi smučarskih skokov. Na ta moderen in res prelep center smo tako zares lahko ponosni. Ob končanem teku je nekaj snega že padlo z dreves, temperatura pa je bila prav prijetna, v bistvu idealna za februarski zimski dan. Tako sem se ves vesel in navdušen lahko odpravil nazaj proti Ratečam. Nazaj grede sem šel peš, saj zaradi premalo naravnega snega nisem upal tvegati, da bi pri spustu s Planice morebiti povozil kak kamen in si poškodoval smuči. Rateče so moje najljubše naselje v Slovenije s prelepim okolišem (tudi Kranjsko Goro in Gozdom Martuljkom), ki omogoča res obilo različnih aktivnosti v vseh letnih časih, pa tudi samotnih in prelepih kotičkov v naravi ne manjka. Tam se počutim zares domače in v prihodnosti si želim tam tudi ustvariti svoj dom. Zato se včasih ob prihodu počutim kot bi prišel domov in ob odhodu, kot da bi šel z doma. Zato se včasih ob prihodu počutim kot bi prišel domov in ob odhodu, kot da bi šel z doma. S tem dnem pa sem bil še posebej zadovoljen in sem se z veseljem kmalu vrnil na naslednji tek po pravljični pokrajini.
Do prihodnjič, Aljaž
Naročite se na:
Objave (Atom)